• https://www.facebook.com/groups/424668610918942/?fref=ts
Üyelik Girişi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret48701

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve cem evi Kaymakamlık tarafından gönderilen yıkım tebliği ile şoka uğradı

İlçemizde 2004 yılında temeli atılan ve Belediye ile 49 yıllık anlaşması bulunan Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve cem evi Kaymakamlık tarafından gönderilen yıkım tebliği ile şoka uğradı. Dernek Başkanı Yusuf Doğan Karar ile ilgili yaptığı açıklama da “Biz ibadet yerlerimizin tanınmasını ve anayasal güvenceye alınmasını istiyoruz. Bu yüzden kalkan oluruz yine yıktırmayız” dedi.

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi  ve Cem evi Didim Kaymakamlığı tarafından ‘Hazine arazisini işgal ettikleri gerekçesi ile yıkım kararı uygulanacağının´taraflarına tebliğ edilmesi ile şoka uğradı. Edinilen bilgiye göre Didim Belediye Meclisi dilekçemizi gündemine almış ve 06.02.2004 tarihli kararı ile 10 yıllığına Didim Cem evine tahsis edilen 2172 ada 383 paftada bulunan cem evi Didim Belediyesinin İmar Kanunun 18 madde uygulaması ile hazineye geçti.
Cem evinin bulunduğu alanın hazineye geçmesinin ardından Didim Kaymakamlığı tarafından gönderilen yazıda “Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazı 13 Mayıs 2010 tarihinden itibaren izinsiz ve kaçak olarak işgal ettiğiniz tespit edilmiştir. İlgili taşınmazı 2886 sayılı yasanın 75. maddesi gereğince tahliye etmeniz gerekmektedir. 30 gün içinde tahliyenin gerçekleşmemesi halinde idaremizce yıkım ve enkaz kaldırma işlemi yapılarak masraflar tarafınızdan tahsil edilecektir” ibaresi yer aldı.
Konunun gündeme gelmesi ile şoka uğrayan Alevi Bektaşi Kültür Merkezi  ve Cem evi yönetici ve üyeleri karara tepki gösterdi.
Dernek Başkanı Yusuf Doğan gazetecilere yaptığı açıklamada “Bunu yapmamız mümkün değil, Aleviler olarak cem evlerini ibadet yeri olarak kabul ediyoruz. Biz ibadet yerlerimizin tanınmasını ve anayasal güvenceye alınmasını istiyor, camilere uygulanan uygulamaların cem evlerine de uygulanmasını istiyoruz. Bu yüzden kalkan oluruz yine yıktırmayız” dedi.
Binanın yapıldığı tarihte arsanın belediyeye ait olduğunu ve buna göre çalışma yapıldığını belirten Doğan “O tarihte arsa belediyeye aitti ve sözleşmeye istinaden binayı yaptık Bu nedenle kendimizi işgalci saymıyoruz. Hazine bizden hiç hak etmediğimiz ecrimisil ve ki


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   2205 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Site Haritası